GLUTEN W SPORCIE







Czy gluten może być szkodliwy? Czy można go jeść? Jak reagują na niego sportowcy? Odpowiedź znajdziesz w dzisiejszym poście.
Od kilkunastu miesięcy, nawet lat na półkach sklepowych ze zdrową żywnością pojawiają się produkty ‘’bezglutenowe”. Tysiące zwykłych ludzi, sportowców i innych osób uprawiających sport, z nastającym trendem zmieniło swoją dotychczasową dietę na bezglutenową. Tylko po co? Co ona daje?
1. Lecz najpierw dowiedzmy się, co to jest ten cały gluten. 🧐
Wg. Wikipedii, Gluten to - mieszanina białek roślinnych, gluteniny i gliadyny, występująca w ziarnach niektórych zbóż, np. pszenicy, żyta i jęczmienia. Podczas wyrabiania ciasta z mąki, zawarty w niej gluten w wyniku sieciowania tworzy z wodą strukturę przestrzenną nadającą ciastu ciągliwą konsystencję. Powoduje to uwięzienie pęcherzyków dwutlenku węgla powstającego w cieście, gdy podlega ono fermentacji, co z kolei odpowiada za wzrost jego objętości podczas „wyrastania”, a po wypieczeniu otrzymane pieczywo ma porowatą strukturę. Powodowana przez gluten ciągliwość ma również znaczenie w przypadku ciast, które nie podlegają fermentacji, ale są spulchniane za pomocą np. proszków do pieczenia lub, tak jak ciasta makaronowe, nie są w ogóle spulchniane.

2. Czy gluten może być szkodliwy? 🍞
Gluten cechuje się wysoką zawartością sekwencji tych samych aminokwasów – glutaminy i proliny. W konsekwencji gluten jest odporny na trawienie przez sok żołądkowy oraz enzymy przewodu pokarmowego. Niekompletne trawienie glutenu przez organizm powoduje, że jest on białkiem, które może nadmiernie aktywować układ odpornościowy.

3. Jak reagują na niego sportowcy? 🏋‍♂⚽
Co mówią badania?
Badania Sport Performance Optimization Research Team, przeprowadzone przez School of Health Science w Australii oraz Canadian Sport Institute, porównały wpływ eliminacji glutenu na wysiłki sportowe. 13 zawodowych kolarzy bez stwierdzonej celiakii oraz zespołu jelita drażliwego przestrzegało przez 7 dni jednej z diet. Różnica między jedną a drugą polegała na zawartości glutenu. Pierwsza z nich zakładała całkowitą jego eliminację, w drugiej sportowcy spożywali 16 g glutenu na dzień. Każdy z kolarzy wypróbował obie diety, z 10-dniowym odstępem pomiędzy każdą z nich. Wyniki badań nie wykazały żadnego wpływu diety bezglutenowej na osiągi sportowców. Co więcej, naukowcy badający temat przestrzegają przed wprowadzaniem diety „gluten free” w nieuzasadnionych klinicznie przypadkach. Może ona bowiem prowadzić do deficytów utrudniających właściwe funkcjonowanie organizmu, w szczególności przy dużym wysiłku sportowym. Nie chodzi tu o samo wyeliminowanie z diety glutenu, lecz o fakt, że przejście na dietę bezglutenową ogranicza spożywanie produktów pełnoziarnistych, które wpływają na pracę serca korzystnie. Odstawienie glutenu najczęściej oznacza także, iż przyjmujemy zbyt mało niezbędnego błonnika pokarmowego, a w przypadku sportowców zbyt mało węglowodanów złożonych (por. badania naukowców z Centrum Medycznego Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku oraz szpitala miejskiego Massachusetts w Bostonie (jednego ze szpitali Szkoły Medycznej Uniwersytetu Harvarda). Wyniki ukazały się 2 maja 2017 roku w prestiżowym czasopiśmie medycznym British Medical Journal.
Wniosek jest taki: Jeśli jesteś zdrowy, wyeliminowanie glutenu z diety w niczym Ci nie pomoże lub podniesie twoje osiągi minimalnie ale to bardzo mało prawdopodobne.

4. Czy można jeść gluten? 🍞🥖
Tak można, chyba że chorujesz na celiakię, ale o tym schorzeniu zrobię osobny post 😊



#sports #gluten #glutenfree #football #diet #fit 



Komentarze