DIETA PODCZAS ZŁAMANIA KOŚCI



Wszyscy wiemy jak wygląda złamanie kości, jaki ból, wysiłek trzeba włożyć aby wrócić do uprawiania sportu. Lecz dużo osób podczas tej kontuzji nie ma pojęcia jaki wpływ na prawidłowy rozrost kości ma odpowiednia dieta. 
Z własnego doświadczenia wiem co należy i jak jeść, ponieważ sam jestem w trakcie leczenia owej kontuzji (Mam złamany piszczel, kość strzałkową i kostkę).

Podczas powrotu do zdrowia po złamaniach niezwykle istotne jest optymalne odżywianie i dostarczanie niezbędnych składników do prawidłowego zrostu kości. Głównie chodzi o wapń, białko i witaminę D, najlepiej w naturalnej postaci. Z suplementami łatwo przekroczyć wymaganą dawkę, a w pożywieniu oprócz głównych składników dostarczamy też inne zdrowe elementy, które dodatkowo pomagają wchłanianie tego na czym nam najbardziej zależy.

WAPŃ
Wapń w znaczący sposób wpływa na twardość i wytrzymałość kości oraz zębów. Jeżeli ilość wapnia jest niewystarczająca dla organizmu wówczas braki pobierane są właśnie z zapasów zmagazynowanych w zębach i kościach, które z tego powodu stają się słabsze i podatne na złamania. Najwięcej wapnia znajduje się w nabiale czyli mleka, jogurtów, kefirów, serków wiejskich i serów. Jednak część z tych produktów jest mocno tłusta dlatego warto sięgać głównie po jogurty naturalne, kefiry i twaróg.

WITAMINA D3
Bardzo ważny składnik mineralny, którego podstawowym źródłem są tłuste ryby jak łosoś, śledź, pstrąg, makrela, tuńczyk. Witamina D3 jest odpowiedzialna za stężenie wapnia i fosforu we krwi, a jej niedobór spowalnia wchłanianie wapnia. Witaminę D3 organizm produkuje także pod wpływem promieni słonecznych więc warto korzystać ze słonecznej pogody podczas złamania i wybrać się na spacer lub posiedzieć w parku na ławce. (Osobiście ja ową witaminę suplementuję, ponieważ nie lubię ryb i nie jestem w stanie w 100% dostarczyć odpowiedniej ilości tej witaminy).

CYNK
Niezbędny do mineralizacji kości. Ponadto cynk znacznie pomaga w gojeniu się ran (np. pooperacyjnych), przyspiesza leczenie oraz formowanie się kości. Zapotrzebowanie organizmu na cynk to około 10-20 mg, a jego nadmiar jest wydalany. Najlepszym źródłem cynku są otręby pszenne, które posiadają aż 15 mg na każde 100 gram. Innymi źródłami są: pieczarki i inne grzyby (8 mg/100 g), wątroba wołowa i ryby (3-8 mg/100 g) oraz ostrygi (nawet 26-60 mg / 100 g).

FOSFOR
Składnik tkanki kostnej, ważny dla prawidłowej gospodarki wapniowej. Zazwyczaj rzadko występuje niedobór fosforu ponieważ znajduje się w większości produktów spożywczych. Dobrym źródłem fosforu jest chude mięso, najlepiej indyk czy kurczak, orzechy i jaja. Uwaga na zbyt dużą dawkę fosforu ponieważ jego nadmiar może obniżyć ilość wapnia w organizmie.

MAGNEZ I POTAS
Odpowiedzialny za prawidłowy metabolizm wapnia, który jest dużo lepiej wykorzystywany przez organizm przy diecie bogatej właśnie w magnez. Źródła magnezu to przede wszystkim: sezam, brązowy ryż, banany, avocado, orzechy, kasze gruboziarniste. Natomiast potas ogranicza wydalanie wapnia z moczem.
Najlepsze źródła potasu to rośliny strączkowe, owoce, warzywa i orzechy. Udowodniono, że odpowiednia podaż magnezu i potasu w codziennej diecie skraca czas rehabilitacji po złamaniu.
Polecam w tym okresie również suplementować kreatynę (monohydrant, najtańszy i najlepiej działający środek tego suplementu), witaminę d3+k2 oraz magnez.

#diet #injury #kontuzja #football #piłkanożna #gym #dieta #cleanfood 


Źródła:
http://www.swiat-zdrowia.pl/artykuly/zadbaj-o-mocne-kosci
http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/lecznicze/Dieta-po-kontuzji-co-jesc-w-czasie-rekonwalescencji_34941.html
https://ods.od.nih.gov/factsheets/Zinc-HealthProfessional/
http://www.health.com/health/gallery/0,,20929453,00.html
http://bonavita.pl/dieta-po-zlamaniu-kosci-co-nalezy-spozywac-a-czego-unikac
http://www.medonet.pl/magazyny/diety-w-chorobach,dieta-po-zlamaniach-kosci,artykul,1623991.html

Komentarze